اترنت (Ethernet) چیست؟

 

تاریخچه اترنت

بین سال های 1973 و 1974، اترنت توسط شرکت زیراکس در مرکز تحقیقات پالو آلتو در کالیفرنیا (PARC) توسعه یافت. این ایده در یك یادداشت كه توسط متكالف در سال 1973 نوشته شده است، جایی كه وی آن را پس از زمانی كه فرض كرد اتر درخشان به عنوان یك محیط كاملاً منفعل برای انتشار امواج الكترومغناطیسی، ابداع كرد، ثبت نمود.

اترنت با Token Ring و سایر پروتکل های اختصاصی رقابت کرد. با این کار، آن توانست خود را با واقعیت های بازار تطبیق دهد و به کابل کواکسیال نازک ارزان قیمت و سپس نوشتن جفت پیچ خورده همه جا روی آورد. در سال 1980، اترنت به وضوح فناوری غالب شبکه بود.

از آن زمان، این فناوری اترنت برای پاسخگویی به پهنای باند جدید و نیازهای بازار تکامل یافته است. اکنون، اترنت برای اتصال لوازم خانگی و سایر وسایل شخصی استفاده می شود. در سال 2010، بازار تجهیزات اترنت بیش از 16 میلیارد دلار در سال بود.

اترنت چیست؟

اترنت یک فناوری است که شبکه های سیمی (LAN) را به هم متصل می کند و دستگاه را قادر می سازد تا از طریق یک پروتکل که زبان مشترک شبکه است با یکدیگر ارتباط برقرار کند. این کابل LAN، شبکه ای از رایانه ها و سایر دستگاه های الکترونیکی است که در مکان های شما مانند دفتر، خانه، اتاق یا ساختمان منطقه کوچکی را پوشش می دهد.

برخلاف LAN، شبکه گسترده (WAN) مناطق جغرافیایی بسیار بزرگتری را پوشش می دهد. بعلاوه، اترنت پروتكلی است كه فرایندهای انتقال داده از طریق LAN را كنترل می كند. همچنین نشان می دهد که چگونه دستگاه های شبکه می توانند بسته های داده را انتقال و قالب بندی کنند تا سایر دستگاه های شبکه در همان قسمت شبکه بتوانند آنها را دریافت، پردازش و تشخیص دهند.

اترنت (Ethernet) چیست؟

هر دستگاه دیگری که با استفاده از کابل مانند سیم و نه اتصال بی سیم به یک شبکه محلی از نظر جغرافیایی دسترسی داشته باشد به احتمال زیاد از اترنت چه در خانه، محل کار یا مدرسه استفاده می کند. با این حال، این کابل های فیزیکی تنها یک فاصله محدود دارند که می توانند کاملاً کشیده شده و از طریق دوام سیگنال های کافی را حمل کنند. به همین دلیل است که انواع مختلفی از کابل های اترنت برای انجام یک کار خاص در یک شرایط خاص استفاده می شود.

انواع کابل های اترنت

10Base2 – اترنت نازک

10Base 5 – اترنت نازک

10Base-T – کابل جفت تابیده و می تواند سرعت 10 مگابیت بر ثانیه را به دست آورد.

100Base-FX – دستیابی به سرعت 100 مگابیت بر ثانیه از طریق فیبر نوری چند حالته امکان پذیر است.

100Base-TX – شبیه کابل جفت پیچ خورده اما با سرعت 10 برابر بیشتر.

1000Base-T- کابل جفت پیچ خورده دوتایی از کابل های دسته 5 که امکان سرعت تا یک گیگابیت در ثانیه را فراهم می کند.

1000Base-SX – این بر اساس فیبر نوری چند حالته است که از سیگنال طول موج کوتاه 850 نانومتر استفاده می کند.

1000Base-LX – این نیز مبتنی بر فیبر نوری چند حالته است اما از سیگنال طول موج طولانی استفاده می کند.

اترنت (Ethernet) چیست؟

انواع شبکه های اترنت

اترنت سریع

این نوعی شبکه اترنتی است که می تواند داده ها را با سرعت 100 مگابیت بر ثانیه از طریق کابل جفت پیچ خورده یا کابل فیبر نوری انتقال دهد. انتقال داده ها از 10 مگابیت بر ثانیه به 100 مگابیت در ثانیه بدون ترجمه پروتکل یا تغییر در برنامه و نرم افزار شبکه امکان پذیر است.

اترنت (Ethernet) چیست؟

اترنت گیگابیت

این نوعی شبکه اترنتی است که توانایی انتقال داده با سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه را بر اساس کابل جفت پیچ خورده یا کابل فیبر نوری دارد. در میان انواع دیگر کابل اترنت، این محبوب ترین کابل می باشد.

اترنت (Ethernet) چیست؟

اترنت تغییر دهنده

این قطعه ای از تجهیزات شبکه است که برای چندین دستگاه شبکه در LAN مورد نیاز است. در استفاده از این نوع کابل ها به جای کابل کراس اوور باید از کابل شبکه معمولی استفاده شود. این کابل اترنت داده ها را از یک دستگاه به دستگاه دیگر با همان شبکه هدایت می کند. به طور معمول، این از نرخ های مختلف انتقال داده پشتیبانی می کند. به دلیل اینکه هزینه چنین شبکه ای خیلی زیاد نیست از این اترنت به عنوان یک فناوری شبکه به طور گسترده ای استفاده می شود.

عملکرد

برای درک کامل سازوکار پروتکل اترنت، به دانش فنی و اطلاعات علوم کامپیوتر نیاز دارد. به عنوان مثال، اگر دستگاهی در شبکه بخواهد داده ها را به دستگاه دیگری ارسال کند، حامل را حس می کند، که این سیم اصلی اتصال همه دستگاه ها است. اگر کسی چیزی را ارسال نکند یا رایگان باشد، بسته داده را از جمله سایر دستگاه ها روی شبکه می فرستد و بسته را بررسی می کند تا گیرنده باشد یا خیر. این گیرنده بسته را مصرف می کند. اگر دستگاه در حال حاضر در دسترس نباشد، دستگاهی که می خواهد ارسال کند هزاران ثانیه وقت میخواهد تا دوباره امتحان کند تا اینکه بتواند ارسال کند.

علاوه بر این، محدودیت های کابل های اترنت نیز وجود دارد. یک کابل اترنت مانند سیم برق از حداکثر ظرفیت فاصله برخوردار است، این بدان معنی است که کابل دارای محدودیت بالایی برای مدت زمان کارکردن قبل از تأثیر افت سیگنال بر عملکرد است. انتهای کابل باید به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک باشند تا سیگنالها را سریعتر دریافت کنند اما برای جلوگیری از قطع شدن آنها باید از تداخل الکتریکی نیز دور باشند.

هم برای اترنت و هم برای اینترنت، در استفاده از شبکه اترنت، روتر شبکه همچنین به عنوان پلی برای اینترنت عمل می کند. از طریق روتر، به مودمی متصل می شود که سیگنال داخلی را حمل می کند، درخواست بسته داده را ارسال و دریافت می کند و آنها را به رایانه های دیگر شبکه منتقل می کند. حتی اگر از شبکه استفاده نشود، در بیشتر موارد کامپیوتر از طریق کابل اترنت به مودم متصل می شود.

مسائل و راه حل های مشترک

برخی از افراد اگر فقط با اترنت همراه شوند ممکن است برخی از قابلیت ها را از دست بدهند، زیرا اکثر دستگاه های تلفن همراه مانند تلفن های هوشمند، تبلت ها، نت بوک ها و بازی های قابل حمل Wi-Fi هستند. به همین دلیل است که اکثر تنظیمات LAN شامل اتصال Wi-Fi اضافی است. انتخاب برای تغییر به اترنت به نیازها، تنظیمات و بودجه شخص بستگی دارد. برای آن خانه هایی که از اینترنت برای پخش HD استفاده می کنند، به روتر دو باند Wi-Fi نیاز است.

تفاوت اترنت و Wi-Fi

اگرچه تنظیم LAN با سیم، نسبت به WLAN (شبکه بی سیم) کمی هزینه بر و زمانبر است، اما دارای مزایای غیر قابل انکاری خواهد بود. ابتدا، سیگنال های Wi-Fi در واقع از طریق فرکانس های رادیویی منتقل می شوند. اگر تا به حال هنگام گوش دادن به رادیو در ماشین، از یک تونل عبور کرده اید یا سیگنال همسایه خود را با استریو خود گرفته اید، می دانید که امواج رادیویی مستعد تداخل هستند و Wi-Fi شما نیز همینطور است.

انعطاف پذیری و امنیت

برای تجارت گرایان، کنترل و امنیت ارائه شده توسط اترنت سخت است. با اتصال فیزیکی، شما می توانید در هر زمان کنترل کنید که چه کسی به شبکه شما متصل است. این نه تنها داده ها را برای کاربران شما آزاد می کند، بلکه به جلوگیری از نقض امنیت ناخواسته کمک می کند.

معایب

Wi-Fi از شهرت دسترسی آسان و درآمد بالایی برخوردار است. هنگامی که از WLAN استفاده می کنید، اساساً فقط به یک ترکیب مودم، روتر ارزان قیمت نیاز دارید و شما و دستگاه هایتان آماده رول هستند.

در نهایت، انتخاب برای تغییر به اترنت به نیازها، تنظیمات و بودجه شما بستگی دارد. بیشتر خانه هایی که از اینترنت برای پخش جریانی HD، مرور Chromebook و جلسات Candy Crush تلفن های هوشمند استفاده می کنند، دارای روتر Wi-Fi دو باند هستند. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی اچ پی کنون سنتر مشورت کنید و تصمیم بهتری در انتخاب نوع شبکه خود بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + نوزده =